VELOCITY FOR OUR COMMUNITY. Concurs de robotică pentru școlile gimnaziale va avea loc vineri, 18 iunie 2021, ora 14, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I” (Piața Traian nr. 3).
Proiect dezvoltat de APEAL și finanțat de Fundația ORANGE, prin intermediul programului „Susține un ONG”.
Mai știți când spuneam că au început copiii să descopere Muzeul? Ei bine, acum îl și explorează. Cu roboți. Construiți chiar de ei!
Au participat elevi de la Colegiul Național „Gh. Munteanu-Murgoci”, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Școala Gimnazială „Mihai Viteazul”, Școala Gimnazială „Spiru Haret”, Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu” și Palatul Copiilor.
Mentorul Clubului de Robotică Velocity este profesorul Paul Pruș.
La eveniment au participat și Ionuț Ciprian Dobre, vicepreședintele Consiliului Județean Brăila și Viorel Marian Dragomir, primarul Municipiului Brăila.

FOTO: Cristian Pușcașu (Studioul Media Danubius)
FOTO: Gabriel Stoica ( Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica ( Muzeul Brăilei „Carol I”)
Articol semnat Marian Gheorghe / Sursa: „Obiectiv. Vocea Brăilei”

dr. Costin Croitoru, manager interimar al Muzeului Brăilei „Carol I”.