Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat vineri, 8 noiembrie 2019, începând cu ora 11.00, vernisajul expoziției „Monumente istorice şi clădiri emblematice din România în cărţi poştale ilustrate", la sediul Muzeului Brăilei „Carol I” din Piața Traian, nr. 3.
Expoziţia a fost organizată de Viorel Stoian, muzeograf - Secţia Istorie Modernă şi Contemporană a Muzeului Brăilei „Carol I” în colaborare cu Ştefania Botez, consilier superior - Serviciul Judeţean Brăila al Arhivelor Naţionale şi cuprinde cărţi postale ilustrate din colecţia „Fotografii" a Serviciului Judeţean Brăila al Arhivelor Naţionale.
Parteneri: prof. Mihaela Roşu şi elevii clasei a IX-a C de la Liceul Teoretic „Mihail Sebastian”, Brăila.
Au prezentat:
- Prof. univ. dr. Ionel Cândea, Membru corespondent al Academiei Române, Managerul Muzeului Brăilei „Carol I”
- Giani Oltianu, Şef Serviciu, Serviciul Judeţean Brăila al Arhivelor Naţionale
- Ştefania Botez, Consilier superior, Serviciul Judeţean Brăila al Arhivelor Naţionale
- Viorel Stoian, Muzeograf - Secţia Istorie Modernă şi Contemporană, Muzeul Brăilei „Carol I”.

La eveniment au participat şi elevi de la Liceul Teoretic „Mihail Sebastian", însoţi de prof. Mihaela Rosu şi de la Liceul Tehnologic „Grigore Mosil", însoţiţi de prof. Mihaela Tureac şi prof. Tudorita Manu.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)