Vernisajul expoziţiei „MAREA UNIRE ÎN MEMORIA ROMÂNILOR” va avea loc duminică, 11 noiembrie 2018, ora 11.00, la Muzeul „Vasile Pârvan” din Bârlad. Expoziția poate fi vizitată în perioada 11 noiembrie 2018 - 15 ianuarie 2019.

Expoziţia include și 57 de obiecte din colecțiile Muzeului Brăilei „Carol I” - Secția Istorie.

Fișele de evidență pentru piesele împrumutate Muzeului „Vasile Pârvan” Bârlad, documentaţia necesară pentru împrumutul pieselor, contractul de comodat, lista pieselor, procesul-verbal de predare-primire au fost întocmite de Ghena Pricop, șef Secția Istorie (Muzeul Brăilei „Carol I”).

COMUNICAT (text: Muzeul „Vasile Pârvan”, Bârlad)

Consiliul Judeţean Vaslui şi Muzeul „Vasile Pârvan”, Bârlad vă invită la vernisajul expoziţiei „MAREA UNIRE ÎN MEMORIA ROMÂNILOR”, organizată la sediul central al muzeului.

Centenarul Marii Uniri este un recurs la memorie, la rememorarea jertfelor înaintaşilor noştri pe câmpurile de luptă şi a faptelor celor care au militat pentru împlinirea visului românilor: Marea Unire. Centenarul înseamnă principii, credinţe şi valori pe care le promovăm prin intermediul activităţilor cultural – educative pentru publicul larg, mai ales pentru tinerele generaţii. În seria unor astfel de activităţi iniţiate şi desfăşurate de muzeul nostru până la acest moment, în acest an, se înscrie şi expoziţia temporară „MAREA UNIRE ÎN MEMORIA ROMÂNILOR”, realizată în colaborare cu Muzeul Brăilei „Carol I”, Muzeul de Istorie „Teodor Cincu” din Tecuci, Muzeul Naţional Militar „Ferdinand I” – Filiala Constanţa, Cercul Militar Bârlad şi colecţionarii bârlădeni prof. Constantin Giurcanu, dr. Cristian Onel şi prof. Marcel Proca. Cele aproximativ 200 de piese conţinute de expoziţie, provenite atât din patrimoniul muzeului nostru, cât şi din patrimoniul muzeelor şi colecţiilor particulare amintite, aduc în atenţia publicului faptele de arme ale eroilor noştri, acţiuni ale unor personalităţi care au contribuit la făurirea unităţii de credinţă şi de neam.

Vernisarea expoziţiei va avea loc duminică, 11 noiembrie 2018, ora 11.00 şi va fi realizată de conf. univ. dr. Ionuţ NISTOR, director al Muzeului Universităţii „Al. I. Cuza” din Iaşi. În încheierea vernisajului, Grupul folk „ECOU”, aflat sub îndrumarea prof. Cornel Pleşu, va susţine un recital muzical.

Vă aşteptăm cu drag!

Expoziţia va fi deschisă în perioada 11 noiembrie 2018 - 15 ianuarie 2019.

Contact:

Muzeul „Vasile Pârvan”, Bârlad