Evenimente
Vernisajul expoziției „CHAPEAU BAS”, un proiect inițiat de Victor Eugen Mihai – VEM, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Galeria „Gheorghe Naum”

Sâmbătă, 6 iunie 2026, ora 13.00, la Galeria „Gheorghe Naum” a Muzeului Brăilei „Carol I”, din Piața Traian nr. 3, va avea loc vernisajul expoziției „Chapeau Bas”, un proiect inițiat de Victor Eugen Mihai – VEM, despre care acesta spune:
Provocarea mea a fost să ne adunăm sub aceeași „pălărie” – o metaforă pentru spațiul comun al artei și al creației –, într-un proiect îndrăzneț care cerea curaj și deschidere.
Sub această umbrelă, timpul, energia, creativitatea și pasiunea s-au amestecat într-un mozaic unic. Fiecare a venit cu identitatea lui, o poveste personală tradusă în limbajul universal al artei. Uneori părea că diferențele dintre identități ar putea crea fisuri, dar exact diversitatea a fost soclul profilării unei identități comune.
Dincolo de simbol, „pălăria” s-a transformat într-un spațiu unde curajul de a ieși din zona de confort și vulnerabilitatea de a crea împreună au transformat grupul într-o comunitate.
Sub „pălărie” au apărut prietenii, au fost depășite bariere și s-au construit punți între lumi, stiluri și viziuni.
Pe simezele galeriei „Gheorghe Naum” vor fi prezenți cu lucrări: Ion Achițenie, Elena Albu, Ammar Alnahhas, Dan Badea, Marius Barb Barbone, Ilie Boca, Diana Brăescu, Cătălin Burcea, Dragoș Burlacu, Mihai Chiuaru, Cristina Ciobanu, Ioan Viorel Cojan, Marius Craiță-Mândră, Dan Crecan, Rodica Croitoru, Marius Frățilă, Sergiu Grapă, Geanina Ivu, Ioan Lăzureanu, Ionela Lăzureanu, Elena Lupașcu, Marcel Lupșe, Dumitru Macovei, Laurentiu Mogoșanu, Liviu Nedelcu, Dionis Puscuță, Luminița Radu, Vasile Rață, Bianca Rotaru, Vasile Tolan, Ovidiu Ungureanu, Ion Văsâi, Gheorghe Zărnescu, Victor Eugen Mihai – Vem.
***
Sâmbătă, 6 iunie, Galeria „Gheorghe Naum” a Muzeului Brăilei „Carol I” a devenit spațiul unui dialog artistic de excepție, odată cu vernisajul expoziției „Chapeau Bas” — un proiect de o puternică încărcătură conceptuală, inițiat de Victor Eugen Mihai – VEM, curatoriat de Elena Nicoleta Albu, educator muzeal în cadrul Serviciului Relații cu Publicul.
Ceea ce puteți descoperi pe simeze este o dovadă vie a faptului că diversitatea construiește. Fiecare artist prezent pe simezele galeriei muzeului a venit cu propria identitate, cu tehnica sa, cu o poveste personală tradusă în limbajul universal al formelor și culorilor. Forța acestui proiect stă în modul în care lucrările, odată puse una lângă alta, încep să comunice între ele și să capete înțelesuri mult mai profunde, dând naștere unei experiențe comune, a artiștilor și a vizitatorilor, clădind o nouă identitate comună.
Pălăria – privită adesea ca un simplu accesoriu vestimentar – primește aici un sens cu totul nou. Ea este scoasă din zona cu care ne-am obișnuit și este umplută de energie, de culoare și de idei surprinzătoare, devenind o poveste care provoacă și inspiră.
Pentru curajul de a crea împreună, pentru toate sensurile pe care le aduc în lume și pentru punțile pe care le construiesc, în fața tuturor artiștilor din această expoziție, vă invităm să spunem împreună: „Chapeau Bas!”:
Ion Achițenie, Elena Nicoleta Albu, Ammar Alnahhas, Dan Badea, Marius Barb Barbone, Ilie Boca, Diana Brăescu, Cătălin Burcea, Dragoș Burlacu, Mihai Chiuaru, Cristina Ciobanu, Ioan Viorel Cojan, Marius Craiță-Mândră, Dan Crecan, Rodica Croitoru, Marius Frățilă, Sergiu Grapă, Geanina Ivu, Ioan Lăzureanu, Ionela Lăzureanu, Elena Lupașcu, Marcel Lupșe, Dumitru Macovei, Laurențiu Mogoșanu, Liviu Nedelcu, Dionis Pușcuță, Luminița Radu, Vasile Rață, Bianca Rotaru, Vasile Tolan, Ovidiu Ungureanu, Ion Văsâi, Gheorghe Zărnescu, Victor Eugen Mihai – VEM.
Vă așteptîm să pășiți în spațiul Galeriei „Gheorghe Naum”, unde să priviți lucrările ca pe niște ferestre către interiorul acestei comunități artistice, până la sfârșitul lunii iunie, de miercuri până duminică, între orele 10:00 și 18:00 (intrarea prin Calea Galați).
FOTO: Cornel Smeu, muzeograf - Serviciul Relații cu Publicul







