Vizionare film documentar: „Casa cu Păpuși” (House of Dolls) - marți, 22 noiembrie 2022, ora 12.00, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I”, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria” (Piața Traian, nr. 3).
Organizatori: Asociația Culturală Cinefeel și Muzeul Brăilei „Carol I”.
Proiecția filmului face parte din proiectul KineDok, implementat de asociația One World România cu sprijinul Creative Europe – MEDIA Programme of the European Union, Centrul Național al Cinematografiei.
Synopsis:
Filmul documentar „Casa cu Păpuși” este o incursiune într-un univers special: vacanța anuală a unor femei de 70 de ani. Departe de bărbați și de lumea dezlănțuită, Cica, Nana și prietenele lor se izolează voluntar într-o vilă de pe Valea Oltului. Împreună, împletesc pofta de viață cu amintirile, melancolia cu veselia, bârfele cu bancurile. Totul pentru a întreține iluzia că pentru ele timpul nu a trecut și că sunt aceleași fete tinere, frumoase și îndrăgostite din urmă cu 50 de ani.
Vă așteptăm cu toată căldura care lipsește acestui anotimp!