Copiii de la Şcoala Gimnazială „Episcop Iacov Antonovici" din Bârlad, însoţiţi de prof. Mihaela Mihu şi prof. Nicoleta Chirilă, au vizitat expoziţia temporară „Călători pe Dunăre şi mare”, deschisă cu ocazia Zilei Marelui NU”, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale. Expoziţia include: Pictură semnată Karl Robert Perko (Mangalia), artist plastic, membru al Uniunii Artiştilor Plastici din Europa şi din Rheinland-Pfalz │ Obiecte marinăreşti, hărţi, cărţi, documente din colecţiile unor membri ai Comunităţii Elene Brăila │Fotoexpoziţie cu imagini din arhiva Centrului Diversităţii Culturale şi de la muzee din Grecia │Navomodele din colecţia Palatului Copiilor Brăila │Obiecte marinăreşti din colecţia Flotilei Fluviale „Mihail Kogălniceanu” Brăila │ Panoplii, accesorii şi noduri marinăreşti, realizate de Costel Mândroiu.
A prezentat: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.

FOTO: Mihaela Mihu (Şcoala Gimnazială „Episcop Iacov Antonovici" Bârlad)