Activitatea a inclus: Prelegere „Parfum de epocă. La Belle Epoque şi perioada interbelică: viaţă cotidiană, mode, modele & Poveşti despre Brăila, muzică şi cărţi”, susţinută de Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice │ Audiţii muzicale│ Atelier de noduri marinăreşti şi prezentare susţinută de Costel Mândroiu (Flotila Fluvială „Mihail Kogălniceanu” Brăila).
Grupul de la Şcoala Gimnazială „Radu Tudoran”, însoţit de prof. Veronica Roidis, a vizitat expoziţia temporară „Parfum de epocă. Viaţă cotidiană între anii 1900 - 1950". Obiecte din colecţia ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru (Bucureşti), de la familiile Eugenia Stamuli, Marilena Ioanid, Ionica Mândroasa şi din colecţia Comunităţii Elene Brăila.

FOTO: Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”) şi Elena Slătineanu