În fiecare an, în luna septembrie, la iniţiativa comună a Consiliului Europei şi a Uniunii Europene, sunt organizate Zilele Europene ale Patrimoniului. Anul acesta, la cea de-a XXVI-a ediție, tema este „Locuri ale Memoriei”.
Cu acestă ocazie, Muzeul Brăilei „Carol I” – în colaborare cu Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Brăila și Școala Gimnazială „Ion Băncilă” Brăila – a organizat sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu ora 8.00, o activitate cu tema „Itinerar Eroic Brăilean”. Au fost prezentate monumentele ridicate in cinstea eroilor.
Coordonatori:
- Viorica Preda, muzeograf - Secția Istorie a Muzeului Brăilei „Carol I”;
- Violeta Bădără, profesor, Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Brăila;
- Silvia Manea, profesor, Școala Gimnazială „Ion Băncilă” Brăila.
Încă din anul 1992 Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanţilor ocazia să descopere nu numai monumente istorice, dar şi situri sau zone mai puţin cunoscute care, în mod obişnuit, nu sunt accesibile publicului larg.

FOTO: Viorica Preda (Muzeul Brăilei „Carol I")