ZILELE MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I”. 2. Manifestări aniversare, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I”.
În program: Alocuțiuni oficiale; Lansarea periodicelor Muzeului Brăilei „Carol I”; „Istros”, „Analele Brăilei”, „Colocvii Dunărene”; Deschiderea expoziției foto-documentare „Împreună pentru Ucraina”; Prezentarea medaliei „Gheorghe Munteanu - Murgoci - 150 de ani de la naștere”; Deschiderea expoziției de grafică „Lumină din lumină în temnițele comuniste”; Prezentarea cărții rare (tipărită la Moscova, în anul 1638), oferită de Rotary Club Brăila.
Moderator: conf. univ. dr. Costin Croitoru, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.
La eveniment au participat și: Francisk Iulian Chiriac, președintele Consiliului Județean Brăila; Ionuț Ciprian Dobre și Ionel Epureanu, vicepreședinții Consiliului Județean Brăila; Alexandru Jantea Crican, viceprimar al Municipiului Brăila; Marian Ghionu, directorul general al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură și președinte al Rotary Club Brăila; alți reprezentanți ai administrației publice locale, ai altor asociații, instituții publice și private.

FOTO: Cristian Pușcașu (Muzeul Brăilei „Carol I”)