Muzeul Brăilei „Carol I” organizează miercuri, 20 ianuarie 2021, ora 11, la sediul din Piața Traian, nr. 3, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, o activitate dedicată ZILEI MUNICIPIULUI BRĂILA – 653 DE ANI DE ATESTARE DOCUMENTARĂ / 20 IANUARIE 1368 – 20 IANUARIE 2021.

Menționăm că prima atestare documentară sigură a așezării medievale a Brăilei apare în actul lui Vladislav Vlaicu pentru negustorii brașoveni și Țara Bârsei (20 ianuarie 1368).

Program:

- Lansarea publicației anuale „Brăila 653” a Muzeului Brăilei „Carol I”;

- Premierea elevilor participanți la concursul on-line de eseuri „Brăila, orașul meu”, organizat de Muzeul Brăilei„Carol I” – Secția Istorie în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Brăila, desfășurat în perioada 4-20 ianuarie 2021; coordonatori: Viorica Preda, Viorel Stoian, muzeografi în cadrul Secției Istorie și Corina Roberta Pavel, inspector de specialitate, Inspectoratul Școlar Județean Brăila. Anul acesta au participat 30 de elevi din școli și licee brăilene. Premiile acordate constau în diplome și cărți ale Editurii Istros. Informațiile vor fi publicate pe site-ul Muzeului Brăilei „Carol I” www.muzeulbrailei.ro, pagina pe Facebook a Muzeului Brăilei „Carol I” https://www.facebook.com/MuzeulBraileiCarolI și pagina pe Facebook a Secției Istorie https://www.facebook.com/SectiaIstorieMBR .

Moderatorul evenimentului: prof. univ. dr. Ionel Cândea, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.

Activitatea s-a desfășurat asigurându-se respectarea măsurilor pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus, conform Hotărârii nr. 52 din 12 octombrie 2020 a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Brăila și cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul ministrului sănătății (mască obligatorie, dezinfectarea mâinilor, distanță 2 m., dezinfectarea spațiilor).

Publicația „Brăila 653” a Muzeului Brăilei „Carol I”
FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Premiile acordate la concursul on-line de eseuri
„Brăila, orașul meu”

Profesor coordonator Pavel Corina Roberta, Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” Brăila
- premiul special pentru originalitate și documentare se acordă elevei Culea Mădălina Alexia, 18 ani,
- premiul special pentru documentare elevei Martin Daniela Nicoleta, 16 ani.
Profesor coordonator Mușat Anca - Școala Gimnazială „Sfântul Andrei” din Brăila
- premiul special pentru originalitate se acordă elevei Neguț Alesia Andrea, 14 ani,
- premiul pentru participare se acordă elevului Popa Vlad George, 14 ani.
Profesor coordonator Dragomir Violeta - Liceul cu Program Sportiv Brăila
- premiul special pentru documentare se acordă elevului Ștefan Eduard, 13 ani.
Profesor coordonator Emelina Moraru - Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” Brăila
- premiul special pentru documentare se acordă elevei Neacșu Gabriela, 16 ani.
Profesor coordonator Gianina Băjenică - Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Brăila
- premiul special pentru originalitate și documentare se acordă elevei Coteț Anamaria, 15 ani,
- premiul special pentru documentare se acordă elevei Ganea Alexia Maria, 14 ani.
Profesor coordonator Manea Silvia – Școala Gimnazială „Ion Băncilă” Brăila
- premiul special pentru originalitate și documentare se acordă elevei Mardale Delia Maia ,clasa a V a,
- premiul special pentru originalitate se acordă elevei Alexandrovici Maria Ileana,clasa a V a,
- premiul special pentru documentare se acordă elevei Dumitrașc Elena Simina.
Profesor coordonator Elena Laura Gomolea – Școala Gimnazială „Fănuș Neagu” Brăila și Liceul „George Vâlsan” Făurei, jud. Brăila.
- premiul special pentru documentare și originalitate se acordă elevei Alexia Bianca Stănescu, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu” Brăila,
- premiul special pentru documentare se acordă elevei Baciu Claudia Miriam 15 ani,clasa a IX a, Liceul „George Vâlsan” Făurei, jud.Brăila.
Profesor coordonator Măciucă Felicia Liceul „Constantin Angelescu” Ianca, jud. Brăila
- premiul pentru participare se acordă elevei Moșescu Marinela, 15 ani, clasa a IX a B,
- premiul pentru participare se acordă elevei Chiriță Paula Nicoleta, clasa a IX a B,
- premiul pentru participare se acordă elevului Rădulescu Călin Marian, clasa a IX a B,
- premiul pentru participare se acordă elevului Grigore Beatrice, clasa a IX a B,
-premiul pentru participare se acordă elevei Moldoveanu Corina, clasa a IX a B,
- premiul pentru participare se acordă elevului Radu Claudiu Daniel,15 ani, clasa a IX a B,
- premiul special pentru documentare se acordă elevului Ifrim George, clasa a IX a B,
- premiul pentru participare se acordă elevei Stăvărache Roxana Violeta Bianca clasa a IX a B,
- premiul pentru participare se acordă elevului Vlad Ștefan Robert, clasa a IX a B, 15 ani,
- premiul pentru participare se acordă elevei Iani Nicoleta, clasa a IX a B,15 ani,
- premiul pentru participare se acordă elevei Chioreanu Georgiana, clasa a IX a B,15 ani,
Profesor coordonator Hortopan Monica Mihaela – Școala Gimnazială „Spiru Haret” Însurăței, jud.Brăila
- premiul de participare se acordă elevei Calbăr Amalia Georgiana, 11 ani.
Profesor coordonator Lazăr Ionuț Mihai Școala Gimnazială Tichilești, jud. Brăila
- premiul pentru participare se acordă elevei Radu Simona Nicoleta,13 ani,clasa a VI a.
Profesor coordonator Bădără Dana Violeta Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” Brăila
- premiul special pentru documentare se acordă elevei Angheluță Andreea, 15 ani,
- premiul pentru participare se acordă elevei Toma Elena, 13 ani.
Profesor coordonator Panait Ștefana Fănica Școla Gimnazială Salcia Tudor, jud Brăila
- premiul special pentru originalitate se acordă elevei Moroiu Oana, 15 ani,
- premiul special pentru originalitate se acordă elevei Lalu Iuliana, 14 ani.

Puteţi citi toate lucrările înscrise în Concursul on-line de eseuri „Brăila, orașul meu”, accesând pagina Secţiei Istorie a Muzeului Brăilei „Carol I”.