Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat vineri, 23 august 2019, ora 11.00, la sediul din Piața Traian, nr. 3, în sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, lansarea titlului REGELE CAROL I, CTITORUL ROMÂNIEI MODERNE, (VOL. I ȘI VOL. II), apărut la Sinaia în anul 2019, coordonator și coautor: dr. Narcis Dorin Ion.
Manifestarea a fost dedicată ZILEI MUZEULUI BRĂILEI „CAROL I”, 23 august 1881 – 23 august 2019.
Au participat:
- Î. P. S. dr. Casian Crăciun, Arhiepiscopul „Dunării de Jos”;
- Dr. Narcis Dorin Ion, managerul Muzeului Național Peleș;
- Dr. Viorel Coman.
Moderator: prof. univ. dr. Ionel Cândea, m. c. al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.

Cu această ocazie a fost semnalată şi apariţia unui amplu volum omagial „STUDIA HISTORICA ET ARCHAEOLOGICA IN HONOREM PROFESSORIS IONEL CÂNDEA SEPTUAGENARII ”, ediderunt Costin Croitoru, Editura Academiei Române și Editura „Istros” a Muzeului Brăilei „Carol I”.

FOTO: Gabriel Stoica şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO nr. 1/3: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO nr. 2/3: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO nr. 3/3: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)