5 teatre din #România. 5 dramaturgi din #Israel
Excelența Sa David Saranga, Ambasadorul Israelului în România ne invită la Maratonul dramaturgiei israeliene pe scene românești, aprilie 2021 (14-17 aprilie) pe care-l putem urmări pe pagina organizatorilor, Teatrul de Stat Constanța. Program:  https://bit.ly/32dfU0q
VIDEO. Sursa: Ambasada Israelului în România / via Federația Comunităților Evreiești din România / via Nadia Ustinescu, președintele Comunității Evreilor Brăila

Personalități ale Brăilei de origine evreiască  / MIHAIL SEBASTIAN
„Duminică, 14 aprilie [1935]
Ieri pe la 1 a venit Leni (Actrița Leni Caler) să mă ia de la redacţie. Ziua era frumoasă, ca în plin iunie.
Ea, superbă. Un tailleur gris, pantofii, poşeta, o mică panglică la gît şi borul pălăriei albastre. Are cu mine nu ştiu ce timiditate, care o face gravă.
Mi-a vorbit despre un amor pe care a fost informată că-l am de multă vreme la Brăila.
— De asta nici nu ţi-am mai telefonat. în felul ăsta îmi explic toată rezerva dumitale. N-am vrut să te inoportunez.
Eu protestez, îi spun că nu e nimic adevărat.
— Atunci?
— Atunci... Atunci, mi-am spus: băiatule, stai cuminte. Asta e rezerva mea.
— Prudenţă, care va să zică.
— Prudenţă, dacă vrei, eu cred mai mult că e o justă cunoaştere a mea. Ar fi să aştept prea mult: lucruri pe care nu le merit.
— Nu ştii dumneata ce meriţi şi ce nu; mai ales nu ştii ce poate gîndi altcineva despre dumneata.
Ne-am plimbat prin Cişmigiu şi eu eram mîndru de cît era ea de frumoasă. Ar putea fi un amor."
(extras din „Jurnal 1935-1944", de Mihail Sebastian)

Vezi și FOTO: Eroiiromanieichic

Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice