Activitatea cu tema „76 de ani de la eliberarea Transilvaniei de Nord (25 octombrie 1944 - 25 octombrie 2020)", dedicată Zilei Armatei Române, va avea loc joi, 22 octombrie 2020, ora 11.00, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I”, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”  (Piața Traian, nr. 3)

Organizatori: Muzeul Brăilei „Carol I” - Secţia Istorie, în colaborare cu Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” Brăila.

Coordonatori:
-        Viorica Preda, muzeograf;
-        Viorel Stoian, muzeograf;
-        Emelina Moraru, profesor.

Participă elevi ai Liceului Teoretic „Nicolae Iorga” Brăila.

Participarea la activitate se va realiza cu respectarea măsurilor impuse pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus conform Hotărârii nr. 52 din 12 octombrie 2020 a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Brăila, cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul ministrului sănătății (mască obligatorie, distanță 2 m.).

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)