Muzeul Brăilei „Carol I” a fost partener în cadrul proiectului finanțat de Consiliul Județean Brăila prin „Programul pentru finanţarea nerambursabilă a activităţilor nonprofit de interes judeţean pentru anul 2019”: Brăila Film Festival, ediția I, care s-a desfășurat în perioada 7 - 10 noiembrie 2019.

Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Culturală Cinefeel și a cuprins proiecții de filme premiate, întâlniri cu invitați speciali, cu experiențe altfel, cu jazz, cu tururi ghidate ale orașului. Proiecțiile de film au fost în patru locații frumoase: Centrul Cultural „Nicăpetre” (strada Belvedere, nr. 1), Cinema Cinefeel (Piața Traian, nr. 2), Daniel´s Pub (strada Pensionatului, nr.  4),  Palatul „Lyra” (strada Cojocari, nr. 21).

Programul proiecţiilor de la Centrul Cultural „Nicăpetre”:

-        Joi, 7 noiembrie, ora 15: Jurnalul familiei –escu, de Şerban Georgescu (2019, România);

-        Vineri, 8 noiembrie, ora 15: Julia ist, de Elena Martin (2017, Spania);

-        Sâmbătă, 9 noiembrie, ora 11: Monştri, de Marius Olteanu (2019, România);

-        Duminică, 10 noiembrie, ora 11: Queen Marie of Romania, de Alexis Cahill, Alexis Sweet Cahill (2019, România).

Intrarea a fost gratuită, în limita locurilor disponibile.

Detalii și rezervări: 0720.562.933

ZIUA 1
FOTO: Asociatia Culturala CineFeel
Despre BRĂILA FILM FESTIVAL cu dr. Maria Stoica, şef Secţia Artă a Muzeului Brăilei „Carol I” (link) Sursa: Asociatia Culturala CineFeel.

Workshop: „Brăila modernă - unitate prin diversitate", la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Cultural „Nicăpetre". Au participat elevi ai Colegiului Naţional „Nicolae Bălcescu". Profesor coordonator: Alexandru David.

FOTO: Centrul Cultural Nicapetre

ZIUA 3
Workshop cu tema „De la Jazz spre restul muzicii – cum cum jazz-ul și improvizația influențează orice alt gen muzical contemporan”, susținut de pianistul newyorkez de origine română Lucian Ban și de clarinetistul român din Amsterdam Alex Simu - la sediul Muzeului Brăilei „Carol I”, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”.
Au participat elevi de la Liceul de Arte „Hariclea Darclee” Brăila și Liceul Pedagogic „D. P. Perpessicius” Brăila.
Moderator: Mariana Vernescu, contabil şef, Muzeul Brăilei „Carol I”.

FOTO: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Concurs de filmulețe în cadrul „Brăila - Un Film de Poveste!". Proiecţii, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Cultural „Nicăpetre”.

FOTO: Asociatia Culturala CineFeel

„Brăila - un film de poveste". Festivitate de premiere, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Cultural „Nicăpetre”.

FOTO: Centrul Cultural Nicapetre

ZIUA 4
Proiecţia filmului: Queen Marie of Romania, de Alexis Cahill, Alexis Sweet Cahill (2019, România), în cadrul BRĂILA FILM FESTIVAL, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Cultural „Nicăpetre.

FOTO: Centrul Cultural Nicapetre