Cele cinci mari valori românești consacrate în afara țării din proiectul „România e acasă", cofinanțat de AFCN - Ioan Petru Culianu, Eugen Ionescu, Ștefan Baciu, Emil Cioran, Panait Istrati - s-au reîntâlnit în oraşul Marii Uniri. Vernisajul expoziţiei a avut loc luni, 5 noiembrie 2018, ora 12.00, la Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia.

În deschidere au luat cuvântul: Gabriel Tiberiu Rustoiu, director general Muzeul Național al Unirii Alba Iulia; Dumitru Fulea, vicepreședinte Consiliul Județean Alba; dr. Valer Rus, manager Muzeul Casa Mureșenilor Brașov; Marinela Loredana Barna, manager proiect; Ioana Coșereanu, curator microexpoziție „Ioan Petru Culianu"; C.S. Zamfir Bălan, curator microexpoziție „Panait Istrati"; dr. Laurențiu Guțică, manager Muzeul Județean Olt; Traian Dumbrăveanu, curator microexpoziție „Ṣtefan Baciu".
Roxana Cornea, pedagog muzeal, a desfășurat unul dintre atelierele create pentru acest proiect - fișă biografică după poezia lui Ṣtefan Baciu „Fișă pentru o autobiografie" cu elevii clasei a VII-a de la Ṣcoala Gimnazială "Avram Iancu" din Alba Iulia.
Expoziţia va fi deschisă publicului la Alba Iulia în perioada 5 noiembrie - 20 decembrie 2018.

***

Calendarul expoziţional a debutat în 14 mai 2018 şi a însumat până acum 25 de vernisaje, cca 28000 de vizitatori gratuiţi şi 800 de beneficiari ai atelierelor educaţionale. Proiectul cultural „ROMÂNIA E ACASĂ este implementat de Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov cu finanțare din partea Administrației Fondului Cultural Național și cu sprijinul partenerilor săi: Biblioteca Județeană Astra Sibiu, Muzeul Brăilei „Carol I”, Complexul Muzeal Național Moldova Iași, Muzeul Județean Olt, Muzeul Național al Unirii Alba-Iulia.

FOTO: Muzeul „Casa Mureșenilor” Brașov