Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat joi, 6 decembrie 2018, ora 12.30, la sediul din Piața Traian, nr. 3, sala „Regele Ferdinand și Regina Maria”, lansarea următoarelor titluri, realizate în coeditare: Editura Academiei Române București și Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I”, apărute recent în anul jubiliar „Centenarul Marii Uniri și Brăila 650":

- „Documente privind istoria românilor", colecția „Eudoxiu Hurmuzaki”, Seria a 3-a, volumul I, Legația Română la Petrograd (1914 – 1918)/ Documente; editori: Gheorghe E. Cojocaru, Eugen-Tudor Sclifos;

- „Unirea Bucovinei cu România", seria Documenta Basarabiae 3; coordonatori: Victor Spinei, Ionel Cândea, Zamfira Mihail; Antologie de documente, hotărâri, declarații, adresări, apeluri, telegrame, acte, protocoale unioniste, realizată de Vasile Tărâțeanu;

- Ion Chirtoagă, „Estul spațiului românesc în perioada medievală și începutul celei moderne / Studii și documente".

Prezentări şi alocuţiuni:
Înaltpreasfinția Sa dr. Casian Crăciun, Arhiepiscopul „Dunării de Jos”.
Francisk Iulian Chiriac, preşedintele Consiliului Judeţean Brăila.
Prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”.

La eveniment au participat şi Cătălin Dan Murea, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Brăila şi Ionel Epureanu, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Brăila.

FOTO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I"
Tehnoredactare, scanări imagini, DTP, indice şi coperţi: Rozalia Pîrlitu, şef Serviciul Editura „Istros”; Evdochia Smaznov, informatician - Serviciul Editura „Istros”; Alina Muşat, referent - Serviciul Editura „Istros”.
Cărţile pot fi cumpărate din Librăria „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I" (Brăila, Piaţa Traian nr. 3, cu intrare din str. Galaţi. Contact: Mariana Budur, gestionar custode - Serviciul Editura „Istros”) sau comandate la e-mail: sediu@muzeulbrailei.ro, editura_istros@yahoo.com. Contact: Geta Şerbănescu, muzeograf - Serviciul Relaţii Publice şi Cornel Smeu, muzeograf - Serviciul Editura „Istros”.
Detalii (prezentare, oferta de carte, coperţi, ş.a.) aici (link).