Dezbatere online „Potențialul turistic al Bărăganului”, în cadrul proiectului cultural  „Itinerama – Explorator în Bărăgan" - vineri,  13 noiembrie, de la ora 14:00.
Invitații evenimentului sunt:
• Prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I"
•  Dana Mihai, director adjunct al Institutului Național al Patrimoniului
•  Valentin Parnic, directorul Muzeului „Dunărea de Jos" din Călărași
• Florin Rădulescu - şeful Serviciului Municipal pentru Promovarea Patrimoniului Local Călărași (de care aparține Muzeul Municipal Călărași și nou refăcută Poșta Veche)
• Theodor Zavalaș, managerul Muzeului Civilizației Gumelnița
• Florin Vlad, directorul Muzeului Județean Ialomița
• Clementina Tudor, directorul Centrului Cultural „Ionel Perlea" din Slobozia
• Adrian Stroe, şef Serviciul Patrimoniu al Muzeului Naţional al Agriculturii

Moderatorul dezbaterii:

***
Bărăganul este cunoscut mai mult prin prisma vremii capricioase (mai ales iarna când bate Crivățul) şi a pământului arid. Însă, există multe obiective turistice în Câmpia Bărăganului, atât din sfera patrimoniului cultural material, cât și a patrimoniului imaterial și natural.
Din păcate, nici cele mai cunoscute dintre ele nu figurează acum în nici un ghid turistic național sau internațional. Pur și simplu județele Ialomița, Călărași și Brăila nu sunt menționate în aceste cărți, iar online nu există o resursă dedicată exclusiv regiunii Bărăganului.
Proiectul Itinerama – Explorator în Bărăgan și-a dorit să inițieze un proces de regenerare a imaginii Bărăganului ca destinație turistică locală, regională, națională și  internațională prin evidențierea resurselor culturale materiale ale acestei zone geografice. Credem cu tărie că această regiune din sudul României are tot ce-i trebuie pentru a atrage mai mulți turiști.
În plus, majoritatea nu sunt incluse în ghidurile turistice dedicate României - fie ele editate local sau internațional.

***

Proiectul cultural „Itinerama – Explorator în Bărăgan" – manager de proiect: Cristian Curus, membru al Academiei Europene de Film, derulat de Triptago și cofinanțat de Administrația Fondului Cultural Național, cu parteneri câteva muzee din regiune, printre care şi Muzeul Brăilei „Carol" − are drept scop promovarea patrimoniului mobil şi imobil.
Responsabili pentru implementarea proiectului „Itinerama – Explorator în Bărăgan" la Brăila: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I" şi Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.

VIDEO. Sursa: Itinerama
Vizitează primul muzeu 3D al Bărăganului pe www.itinerama.ro/baragan