Sâmbătă, 5 octombrie 2019, la ora 12.30, și săptămâna următoare, 12 octombrie, la aceeași oră, vor fi difuzate pe postul TVR 3 două emisiuni de câte o jumătate de oră dedicate celui de-al XII-lea Congres Internațional de Studii Sud-Est Europene București, 2-6 septembrie 2019, organizat sub egida Academiei Române, a Association Internationale d’Études du Sud-Est Européen (AIESEE) și a UNESCO,  recent încheiat. Emisiunile vor fi reluate miercuri, 9 octombrie, respectiv 16 octombrie, la ora 13.30.

De asemenea, luni, 7 octombrie 2019, la ora 20.05, va fi difuzată la Radio România Internațional o emisiune de 55 minute dedicată atât congresului, cât și Institutului de Studii Sud-Est Europene București. Emisiunea poată fi ascultată live online la adresa https://www.rri.ro/ro_ro/pages/home.

Comunicatul de presă la încheierea congresului, postat recent pe site-ul Academiei Române poate fi vizualizat aici:

Andrei Timotin
Director, Institutul de Studii Sud-Est Europene al Academiei Române
Președinte al Comitetului de organizare
al celui de-al XII-lea Congres Internațional de Studii Sud-Est Europene

***

Cel de-al XII-lea Congres Internațional de Studii Sud-Est Europene a avut tema generală „Dinamici politice, sociale și religioase în Sud-Estul Europei".
Prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeul Brăilei „Carol I" − membru în Comitetul Ştiinţific al Congresului Internațional de Studii Sud-Est Europene − a fost moderator al secţiunii „The Black Sea and Its Straits: a Permanency of South-East European History / La Mer Noire et ses détroits: une permanence historique sud-est européenne" şi, de asemenea, a susţinut comunicarea ştiinţifică „Sur le Danube maritime : la ville de Brăila/Ibrail et ses fortifications (milieu du XVIe–début du XIXe siècle)".
Editura „Istros" a Muzeului Brăilei „Carol I" a fost prezentă cu stand la eveniment.