Activitate în cadrul proiectului Erasmus (DIS)ARTISAN, derulat de Asociația ART-TERAPIE.CES.AU alături de parteneri din Anglia, Italia, Portugalia, România, Turcia.
Coordonatori: Florentina Iconaru, președinte; prof. Adriana Mihăilă și ing. Ioan Nicolae Neofit, vicepreședinți; Rodica Neofit, psihopedagog, director executiv; prof. Teodora Maravela, colaborator (Asociaţia Art-Terapie.CES.AU).
Parteneri: Camelia Hristian, șef Serviciul Relații Publice; Elena Slătineanu; Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”).

***

În acelaşi spaţiu pot fi vizitate și expoziţiile temporare „AMICUL COPIILOR. Incursiune în istoria literaturii pentru copii și a benzii desenate românești (de la 1878 până în zilele noastre)”, organizată în colaborare cu colecţionarii ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru (Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti) și LUMINĂ SFÂNTĂ DIN GRECIA / ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, organizată în colaborare cu Comunitatea Elenă Brăila.