Sâmbătă, 29 februarie 2020, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Etnografie a avut loc: Lansarea cărții „Micul Strop de Soare și Nenumitul Rău cel Groaznic”, autor Veronica Popa | Expoziție de desene inspirate din povestea cărții, realizate de elevi care frecventează Cercul de desen coordonat de prof. Sorinel Cârstiuc, artist plastic, de la Palatul Copiilor Brăila | Expoziție de mărțișoare realizate de elevi de la Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul", director Dorina Boiangiu, activitate în cadrul proiectului „Întâlnirile interculturale de la Etnografie", inițiat de  și realizat în parteneriat cu „Brăila Chirei”, respectiv cu Armanda Filipine, jurnalist.
Au prezentat: prof. Mariana Gogălniceanu, prof. Gabriela Filip, psiholog şi autoarea.
Moderator: dr. Brîndușa Ilie, muzeograf - Secţia Etnografie.
La eveniment a participat şi medicul Antoneta Ioniță - deputat, consilier al ministrului Sănătății.

FOTO: Laura Vasile
VIDEO: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)