Muzeul Brăilei „Carol I” a organizat − joi, 24 septembrie 2020, ora 17.00, la sediul Secției Etnografie, situat în strada Polonă, nr. 14 − lansarea − în prezența autoarei, Constanța Abălașei-Donosă −  a volumului „Târgu-Mureș frate cu Brăila", apărut la Editura Vatra Veche, Târgu Mureș.

Evenimentul a fost organizat de Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Etnografie,  în colaborare cu Direcția Județeană pentru Cultură Mureș și face parte din proiectul „Valori de patrimoniu național în dialog”.

Au prezentat:

-          Gabriela Cloșcă, șef Secția Etnografie;

-          Prof. dr. Gabriela Vasiliu;

-          Nicolae Băciuț, director al Direcției Județeane pentru Cultură Mureș.

Participarea la activitate a avut loc cu respectarea normelor de sănătate publică stabilite în ordinul ministrului sănătății (mască obligatorie, distanță 2 m.).

VIDEO: Armanda Filipine („Brăila Chirei”)