Sâmbata, 4 martie 2006, ora 11, la Centrul Cultural “Nicăpetre” din strada Belvedere 1, a fost lansat un nou ciclu de întâlniri culturale, cu genericul “Poeme în lectura autorului”. Au participat prof. Maria Cogălniceanu şi invitatul ei, Robert Caloian, chitară clasică (prof. Lucian Macedon).
Program: I. Capricio no. 9 – Luigi Legnani; 1. Cuvinte venete/ Gavote – Comte Anton de Logy; 2. Ghiocel albastru/ Coral – J. S. Bach; 3. Cântec grecesc / Barcarolla – Napoleon Coste; II. Piesă – W. A. Mozart; III. Lagrima – Francisco Tarrega; 4. Doar pasiunea; 5. Cerc/ Policinello – Comte Anton de Logy; 6. Efemeră/ Sonata Brillante op.15, Allegro Spirito (I) – Mauro Giuliani; IV. Choros – Hector Villa Lobos. 7. Elisabeta/ O zi de noiembrie – Leo Brouwer ; 8. Extaz ; 9. Jurnal de ski/ Balleto – Comte Anton de Logy ; V. Faraway – Vadim Kouznetzov ; VI. Dansa del altiplano – Leo Brouwer. 10. Lacrima verii/ Mazurca – Francisco Tarrega. 11. Poem mic/ Romance d’Amour – anonim; 12. Ca o Mater Dolorosa/ Due chitarre – anonim; Malaguena – traditional spaniol; 13. Înger suind.

Maria Stoica
Şef Sectie Artă