Muzeul Brăilei şi Cercul de istorie „Prietenii lui Clio” de la Şcoala cu clasele I – VIII „Fănuş Neagu” din Brăila, au organizat în ziua de 19 ianuarie 2006, la sediul din Piaţa Traian Nr.3, începând cu ora 10.30, manifestarea cu tema „Principalele rezultate ale cercetărilor arheologice întreprinse de arheologii Muzeului Brăilei în perioada 2000 – 2005”. Cu această ocazie dr. Stănică Pandrea şi drd. Viorel Stoian, arheologi la Muzeul Brăilei, au prezentat principalele metode şi tehnici de lucru folosite într-o cercetare arheologică şi în mod special, ca studiu de caz, rezultatele obţinute în ultimii 5 ani pe şantierele de la Însurăţei, pct. Popina I-II, jud. Brăila şi Siliştea, pct. Popină, jud. Brăila. De asemenea menţionăm că în cadrul acestei manifestări s-a pus accentul şi pe educaţia pentru protejarea şi conservarea patrimoniului cultural naţional.

dr. Stănică Pandrea
drd. Viorel Stoian