Muzeul Brăilei a sărbătorit vineri, 20 ianuarie 2006 – ZIUA MUNICIPIULUI BRĂILA. Cu această ocazie, au fost lansate: publicaţia unică "BRĂILA 638" a Muzeului Brăilei, cărţile:
Radu Manolescu, Socotelile Braşovului – Registrele vigesimale, I, 2005; Radu Manolescu, Socotelile Braşovului – Registrele vigesimale, II, 2005; “Analele Brăilei”, ediţie anastatică, 2004; “Analele Brăilei”, serie nouă, an V, nr. 5, 2004; “Istros” XII, 2005 - publicate la Editura “Istros” a Muzeului Brăilei precum şi o carte publicată la Editura “            ”, Sibiu: Valeriu Sîrbu, Nicolae Cerişer, Vasile Romulus Ioan, Un depozit de piese dacice din fier de la Piatra Roşie (sat Luncani, judeţul Hunedoara)/ A Deposit of Dacian Iron Objects in Piatra Roşie (Luncani village, Hunedoara County), unul dintre autori - dr. Valeriu Sîrbu – fiind cercetător şi director adjunct la Muzeul Brăilei. Cărţile au fost prezentate de prof. univ. dr. Ionel Cândea, directorul Muzeului Brăilei, prof. Radu Ştefănescu, directorul Muzeului Judeţean de Istorie Braşov şi dr. Stănică Pandrea, şeful Secţiei Arheologie a Muzeului Brăilei. Despre Ziua municipiului şi semnificaţia sa a vorbit şi domnul Aurică Avram, subprefectul judeţului Brăila.
    În partea a doua a programului, Cvartetul “Liric” Brăila a susţinut un concert prilejuit şi de jubileul a 250 de ani de la naşterea compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart. Au fost interpretate lucrările: Antonio Vivaldi, Primăvara; Johann Sebastian Bach, Arie; Wolfgang Amadeus Mozart, Mica serenadă; Ciprian Porumbescu, Balada.
    Multumim Cofetăriei Select pentru sponsorizare.
Camelia Hristian
Responsabil Relaţii Publice, şef serviciu