Parteneri: Muzeul Brăilei „Carol I” - Secția Etnografie, Inpectoratul Școlar Județean Brăila și Revista de cultură și informație BRĂILA CHIREI. Sponsor: Cofetăria „Poem Caffe”
Coordonator proiect: dr. Brândușa Ilie, muzeograf.
Coordonator ateliere: Armanda Filipine - jurnalist revista Brăila Chirei, scriitor.
În proiect se dezvoltă „Ateliere la Muzeu”, întâlniri la care participă elevi din gimnazii și licee, grupe de câte 4-5 copii de școală (respectăm astfel normativele de siguranță sanitară din pandemie) - de preferință grupele fiind mixte, de la două unități școlare. Tema întâlnirilor este: Arta și tradițiile populare. Finalul va fi unul practic, pentru că participanții lucrează la fiecare întâlnire (Ca la Școlile de vară, organizate de BRĂILA CHIREI) - câte o revistă hand-made unicat pentru fiecare grupă, paginile fiind desenele și poveștile scrise de participanți.
Armanda Filipine & revista BRAILA CHIREI

FOTO: Diana Coșarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)