Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale, Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România şi Comunitatea Ruşilor Lipoveni Brăila au organizat vernisajul expoziţiei temporare „STRĂLUCIRE ŞI CULOARE". Expoziţia include: Pictură, semnată Filip Ivli Timofei, artist plastic | Kokoshnik şi obiecte de port specifice ruşilor lipoveni, realizate manual de Valentina Koker, meşter popular (Jurilovca) | Obiecte. Colecţia Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila şi de la familia Evdochia şi Vladimir Smaznov | Fotoexpoziţie.

Prezentări şi alocuţiuni:
- Silviu Feodor, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni din România;
- Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice, Muzeul Brăilei „Carol I”;
- prof. Maria Milea, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila;
- prof. Marilena Ioanid, artist plastic;
- Filip Ivli Timofei, artist plastic;
- Silviu Filip, fiul artistului.

Evenimentul a avut loc duminică, 29 septembrie 2019, ora 11.30, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale (Piaţa Traian nr. 3). Expoziţia poate fi vizitată în luna octombrie 2019.

Expoziţia de pictură este însoţită de un album finanţat de Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România.

Filip Ivli Timofei, „Itinerariul vieţii mele artistice pe meleaguri Europene” , 48 pagini (pdf)

Vă aşteptăm, cu mare drag!

Organizare expoziţie:
Preluare obiecte de la artist şi meşter popular, manipulare, fotografiere, întocmire documente: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator; Viorel Tătaru, muncitor. Transport: Titi Mucuţă, şofer.
Realizare fotoexpoziţie, etichete, afiş, invitaţie şi promovare online: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.
Traduceri din limba rusă: Evdochia Smaznov, informatician.
Album de expoziţie: concepere şi tehnoredactare - Silviu Filip, fiul artistului Filip Ivli Timofei; DTP şi corectură: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.
Montare passpartout: Raluca Tănăsache, restaurator.
Diseminare invitaţii şi tăiere etichete: Diana Coşarcă, muzeograf.
Amenajare expoziţie: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator; Viorel Tătaru, muncitor; Elena Pandrea, conservator (Muzeul Brăilei „Carol I). La organizarea expoziţiei au mai contribuit: prof. Marilena Ioanid, artist plastic; Elena Slătineanu, prof. Maria Milea, preşedintele Comunităţii Ruşilor Lipoveni Brăila, Ana Oprea, Paul Cuţov (Comunitatea Ruşilor Lipoveni Brăila).
Mulţumim, de asemenea, pentru sprijin, Liceului de Artă „Hariclea Darclée” Brăila şi Şcolii Populare de Artă „Vespasian Lungu” Brăila.

FOTO: Gabriel Stoica şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”)
VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)