Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale şi Asociaţia Muzeul Jucăriilor din Bucureşti au organizat vernisajul expoziţiei „Unde sunt zăpezile de altădată...?”. Expoziţia include: Obiecte şi fotografii din perioada 1900 - 1980, de la Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti - colecţia ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru│Fotoexpoziţie│Poveşti de altădată │Brad natural împodobit cu globuri realizate la atelierul Comunităţii Elene Brăila, coordonat de prof. Elena Salomeea Kaloxilos, artist plastic.
Expoziţia ne poartă în iernile şi prin zăpezile din copilăria noastră, a părinţilor, bunicilor şi străbunicilor noştri (sărbători de altădată, viaţă obişnuită, începuturile sporturilor de iarnă în România).

Concepere fotoexpoziţie, ghidaj, invitaţie: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice. Poster: Alexandru Ciubotariu, grafician (Bucureşti). Amenajare vitrine: ing. Cristian Dumitru şi Mihail Dumitru (Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti). Amenajare fotoexpoziţie: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator; Viorel Tătaru, muncitor (Muzeul Brăilei „Carol I”). Brad împodobit de: Geanina Vîlcu, referent resurse umane.

La vernisaj, au prezentat: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I”; Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice (Muzeul Brăilei „Carol I”) şi ing. Cristian Dumitru, colecţionar (Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti).
A urmat apoi un recital susţinut de Sara Leu.
Program:
Pian. 1. Sonata de W. A. Mozart; 2. Joc ţigănesc de Tudor Ciortea; 3. Studiu Nr. 7 de Moszkowski.
Chitară. 1. Omul de zăpadă; 2. Galbenă gutuie.
Mandolină. 1. Veniţi prunci cu toţii; 2. O noapte sfântă binecuvântată.
Evenimentul a avut loc luni, 10 decembrie 2018, ora 11.00, la Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale (Piaţa Traian nr. 3).

FOTO nr. 1: Gabriel Stoica şi Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”), Mihail Dumitru și Cristian Dumitru (Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti) și Adrian Dumitru Zaharia, colecționar.

FOTO nr. 2:  Mihail Dumitru și Cristian Dumitru (Asociaţia Muzeul Jucăriilor Bucureşti)

VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”). (din păcate, lipsesc 40 de min. din filmare. A fost aglomerat şi camera nu a surprins multe momente. Lipsesc: fragment din cuvântul prof. univ. dr. Ionel Cândea, o bună parte din prezentarea Cameliei Hristian - despre istoria sporturilor de iarnă, contribuţia Familei Regale la dezvoltarea acestora şi despre sărbătorile de altădată şi concertul de pian al Sarei Leu. Adăugăm aici, concertul Sarei din 28 noiembrie link)