Vernisajul expoziției itinerante „Generația Unirii victimă a represiunii comuniste" a avut loc miercuri, 12 septembrie 2018, ora 11.00, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I” din Piața Traian, nr. 3 .

Expoziția este realizată de Centrul Internațional de Studii asupra Comunismului din cadrul Memorialului Victimelor Comunismului și al Rezistenței și este formată din 14 panouri alcătuite din fotografii, fișe matricole penale și note biografice ale personalităților care au contribuit la înfăptuirea Marii Uniri și care, după anul 1948, au fost închise în temnițele comuniste.

Au prezentat: prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române, managerul Muzeului Brăilei „Carol I” şi drd. Cătălina Mârza, muzeograf - Secţia Istorie.

Expoziția va fi deschisă pentru public până în data de 1 octombrie 2018.

***

Amenajare la Muzeul Brăilei „Carol I”: Ghena Pricop, şef Secţia Istorie; Cătălina Mârza, muzeograf - Secţia Istorie; Daniela Puia, conservator - Secţia Istorie; Vlad Smaznov, restaurator - Secţia Artă. Au mai participat: Maria Ardeleanu, Florentina Snae şi Maria Stanciu, supraveghetori. Foto: Viorica Preda şi Cătălina Mârza (Muzeul Brăilei „Carol I”).