Grupul de participanţi într-un proiect derulat de Centrul de Informare si Documentare pentru Integrare Europeană si Dezvoltare Durabilă Brăila a vizitat: Expoziţia permanentă de arheologie şi istorie „Cultură şi civilizaţie la Dunărea de Jos | Expoziţia temporară „Luceafărul, în viziunea artistului Mișu Teișanu”, organizată de Muzeul Național al Literaturii Române București | Expoziţia temporară „Eminescu în medalii, plachete, monede și insigne”, organizată de Muzeul Național al Literaturii Române Iași | Expoziţia permanentă „Fondul cultural Anca Dumitrescu”. Memoriale, artă plastică, artă decorativă. Piese provenite din zestrea lui Nedelcu Chercea | Expoziţia temporară „Canal Dunăre-Marea Neagră. Un Cimitir Programat”. Expoziția a fost realizată de realizată de Centrul Internaţional de Studii asupra Comunismului în colaborare cu Asociaţia Foştilor Deţinuţi Politici din România, Serviciul Judeţean Constanţa al Arhivelor Naţionale şi Fundaţia „Konrad Adenauer” | Expoziţia temporară „Paula Ribariu. Spaţiu spiritual”.
A prezentat: Viorica Preda, muzeograf - Secţia Istorie.

FOTO: Diana Coşarcă (Muzeul Brăilei „Carol I”)