Muzeul Brăilei „Carol I” - Centrul Diversităţii Culturale şi Comunitatea Elenă Brăila, în colaborare cu Flotila Fluvială „Mihail Kogălniceanu” Brăila şi Palatul Copiilor Brăila au organizat − cu ocazia Zilei „Marelui NU”  − ZIUA CULTURII ELENE.
Evenimentul a avut loc duminică, 28 octombrie 2018, ora 11.30, la sediul Muzeului Brăilei „Carol I” şi Centrul Diversităţii Culturale (Piaţa Traian nr. 3).

PROGRAMUL EVENIMENTULUI
ALOCUŢIUNI:
Prof. univ. dr. Ionel Cândea, membru corespondent al Academiei Române,  managerul Muzeului Brăilei „Carol I”
Adrian Mavrochefalos, preşedintele Comunităţii Elene Brăila

MOMENT ARTISTIC
Dansuri tradiţionale, cu Ansamblul „Parnassos” al Comunităţii Elene Brăila

VERNISAJUL EXPOZIŢIEI TEMPORARE
„CĂLĂTORI PE DUNĂRE ŞI MARE”
Pictură semnată Karl Robert Perko (Mangalia), artist plastic, membru al Uniunii Artiştilor Plastici din Europa şi din Rheinland-Pfalz │ Obiecte marinăreşti, hărţi, cărţi, documente din colecţiile unor membri ai Comunităţii Elene Brăila │Fotoexpoziţie cu imagini din arhiva Centrului Diversităţii Culturale şi de la muzee din Grecia │Navomodele din colecţia Palatului Copiilor Brăila │Obiecte marinăreşti din colecţia Flotilei Fluviale „Mihail Kogălniceanu” Brăila │ Panoplii, accesorii şi noduri marinăreşti, realizate de Costel Mândroiu.
Prezintă:
Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice al Muzeului Brăilei „Carol I”
Marilena Ioanid, artist plastic, membru al Uniunii Artiştilor Plastici din România – filiala Brăila
Karl Robert Perko (Mangalia), artist plastic, membru al Uniunii Artiştilor Plastici din Europa şi din Rheinland-Pfalz.

FOTO: Gabriel Stoica, Camelia Hristian (Muzeul Brăilei „Carol I”) şi Ana-Maria Perko

VIDEO: Gabriel Stoica (Muzeul Brăilei „Carol I”)

Organizare expoziţie:

Preluare obiecte, manipulare: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator.
Realizare fotoexpoziţie, etichete, afiş, invitaţie şi promovare online: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice.
Diseminare invitaţii şi tăiere etichete: Diana Coşarcă, muzeograf.
Amenajare expoziţie: Camelia Hristian, şef Serviciul Relaţii Publice; Sorin Filoti, restaurator; Maria Ardeleanu şi Mirela Lipan, supraveghetori (Muzeul Brăilei „Carol I), , Ana-Maria Peko şi Karl Robert Perko. Au mai contribuit la amenajare: Veronica Macri şi Mihai Feraru (Comunitatea Elenă Brăila); Daniela Puia, conservator; Geanina Vîlcu, referent şi Elena Mocanu, supraveghetor (Muzeul Brăilei „Carol I).
Traducere texte în limba greacă: Haralambie Caravia (Comunitatea Elenă Brăila)

ΗΜΕΡA ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, εκδήλωση αφιερωμένη στην ημέρα του Μεγάλου «ΌΧΙ»: Παραδοσιακοί χοροί με το χορευτικό "Παρνασσός" της Ελληνικής Κοινότητας Βραΐλας │ ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ «ΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ ΣTΟ ΔΟΥΝΑΒΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ» − Κυριακή, 28 Οκτωβρίου 2018, ώρα 11.30 – έδρα του Μουσείου της Βραΐλας «ΚΑΡΟΛΟΣ Α’» και στο Κέντρο Πολιτισμικής Ποικιλομορφίας.

ΠΡOΓΡΑΜΜΑ
ΟΜΙΛΙΕΣ:
Καθ. Παν. Δρ. Ιονέλ Κάντεα, αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας της Ρουμανίας,
διευθυντής του Μουσείου Βραΐλας «Κάρολος Α’»

Αντριάν Μαυροκέφαλος,
πρόεδρος Ελληνικής Κοινότητας Βραΐλας

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
Παραδοσιακοί χοροί με το χορευτικό "Παρνασσός" της Ελληνικής Κοινότητας Βραΐλας

ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ
«ΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ ΣTΟ ΔΟΥΝΑΒΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ»

Ζωγραφιές του Καρλ Ρομπέρτ Πέρκο (Μαγγάλια) καλλιτέχνης, μέλος της Ένωσης Καλλιτεχνών Ευρώπης και Ρηνανία-Παλατινάτο │ Ναυτικά αντικείμενα, χάρτες, βιβλία, έγγραφα από τις συλλογές ορισμένων μελών της Ελληνικής Κοινότητας Βραΐλας │ Φωτογραφική εκθεση με εικόνες από το αρχείο του Κέντρου Πολιτιστικής Ποικιλομορφιάς και από μουσεία της Ελλάδας │ Μοντέλα πλοίων από τη συλλογή του Πάλας Παιδιών │ Ναυτικά αντικείμενα από την συλλογή του Στόλου Ποταμού «"Μιχαήλ Κογαλνιτζάνου» Βραΐλας │ Πανοπλία, αξεσουάρ και ναυτικοί κόμβοι, από τον Κοστέλ Μαντρόϊου.
Παρουσιαζούν:
Καμέλια Χριστιάν, επικεφαλής της Υπηρεσίας  Δημοσίων Σχέσεων του Μουσείου Βραΐλας «Κάρολος Α’»

Μαριλένα Ιοανίδ, καλλιτέχνης,  μέλος της Ένωσης Καλλιτεχνών Ρουμανίας- τμήμα Βραΐλας,

Καρλ Ρομπέρτ Πέρκο (Μαγγάλια), καλλιτέχνης, μέλος της Ένωσης Καλλιτεχνών Ευρώπης και Ρηνανία-Παλατινάτο