În perioada 8-12 martie 2006, Editura “Istros” a Muzeului Brăilei participă, cu stand propriu de carte, la a XI-a ediţie a “Salonului de Carte şi Presă” Bucureşti, organizat de firma AMPLUS INTERNATIONAL Ltd. la Muzeul Naţional de Istorie a Romaniei.
Primul salon de carte din anul 2006 reuneşte 120 de firme participante (edituri, importatori şi distribuitori de carte, fundaţii, societăţi şi institute culturale, instituţii de învăţământ superior, unităţi muzeale, reprezentanţi mass-media din presa scrisă: cotidiană, periodică şi de specialitate precum şi postul naţional de radiodifuziune). Programul de vizitare este: miercuri (8 martie) - orele 14.00-19.00; joi-sâmbătă - orele 10.00-19.00 şi duminica (12 martie) - orele 10.00-18.00.
Joi, 9 martie, la standul Editurii “Istros” a Muzeului Brăilei au avut loc trei lansări de carte:
Analele Brăilei, ediţie anastatică îngrijită de Ionel Cândea şi Doru Bădără (1929-1930), Radu Manolescu, Socotelile Braşovului. Registrele vigesimale, vol. I şi II, ediţie anastatică îngrijită de Ionel Cândea şi Radu Ştefănescu - prezentate de prof. univ. dr. Ionel Cândea, directorul Muzeului Brăilei şi ultima aparitie la Editura “Istros” în anul 2005, Toader Buculei, Valeriu Dinu. Viaţa şi opera sa. Aceasta a fost prezentată de dr. Zamfir Bălan, director adjunct al Muzeului Brăilei si prof. univ. dr. Mihai Dinu, fiul lui Valeriu Dinu, licentiat in filosofie si matematica si autor a peste 70 de lucrari publicate.
Participarea la “Salonul de Carte şi Presă” Bucureşti face parte dintr-o serie de evenimente, deja tradiţionale, de promovare a Editurii “Istros” la nivel national.

Cornel Smeu
Referent Relaţii Publice