Muzeul Brăilei şi Centrul de Cercetare, Dezvoltare, Educaţie şi Cultură “Dunărea de Jos” al Uniunii Democrate Turce din România - Galaţi, în colaborare cu Uniunea Democrată Turcă din România - filiala Brăila au organizat, în data de 18 martie 2006, un eveniment cultural dedicat “Zilei Eroilor Turci”.
După depunerea de coroane la Cimitirul Turcesc din Brăila, la sediul Muzeului Brăilei din Piaţa Traian 3 a fost vernisată expoziţia foto-documentară “Imaginea soldatului turc”, care a fost prezentată de Doina Aftene, muzeograf şi prof. univ. dr. Ionel Cândea, directorul Muzeului Brăilei.
Evenimentul a avut loc în prezenţa excelenţei sale, domnul Haluk Agca, Consulul General al Republicii Turcia la Constanţa, însoţit de soţia sa şi personal diplomatic precum şi domnul Ibram Iusein, deputat în Parlamentul României, vicelider al grupului parlamentar al minorităţilor naţionale.
Din partea Comunitătii Turce Galaţi au vorbit doamna Abdulla Gülten Nazare, preşedinta Uniunii Democrate Turce din România – Galaţi şi domnul Emin Abdulah Lica Nazare care au prezentat semnificaţia istorică a zilei celebrate, pe fondul unui film cu tematică specifică. Din partea Comunităţii Turce Brăila au participat domnul Ismail Duran, preşedintele comunităţii şi oameni de afaceri turci.
Doamna Urfet Abdurahman Mocanu, membră a Comunităţii Turce Brăila a donat Muzeului Brăilei: o diplomă de încetăţenire, semnată de regele Carol I, în 1910, pe numele Abdurahman Ali, volumul “Lupul cenusiu” despre viaţa lui Mustafa Kemal Ataturk, un Coran de la începutul secolului al XIX-lea, precum si un Cember (batic tradiţional turcesc) realizat în ţesătură şi cu dantelă manuală, la mijlocul secolului al XIX-lea.
Doamna Derya Agca, soţia consulului turc, a oferit celor prezenţi o surpriză – a interpretat “Canakkale”, doamna fiind şi mezzosoprană la Opera Naţională Ankara.
Doina Aftene
Muzeograf