Marţi, 28 martie 2006, domnul Jonathan Scheele, Şeful Delegaţiei Comisiei Europene în România, însoţit de doamna Flaviana Teodosiu, Coordonator Informare Regională în cadrul Delegaţiei Comisiei Europene au sosit în judeţul Brăila. Programul oficialului european a început cu vizitarea centrului istoric al oraşului. Conduşi de domnul Nicolae Mitroi - prefectul judeţului Brăila, domnul Gheorghe Bunea Stancu - preşedintele Consiliului Judeţean Brăila, domnul Gabriel Ioan - director Direcţia Programe şi Integrare Europeană din cadrul Consiliului Judeţean Brăila, domnul Constantin Sever Cibu - primarul municipiului Brăila, domnul prof. univ. dr. Ionel Cândea - directorul Muzeului Brăilei au vizitat cele patru clădiri ale Muzeului Brăilei – sediul Muzeului Brăilei - corpurile A-B, din Piaţa Traian 3, Centrul Cultural “Nicăpetre” din strada Belvedere 1, Secţia de Etnografie şi Casa Memorială “Panait Istrati” din Grădina Publică.
Aceste obiective sunt cuprinse pentru consolidare - restaurare în proiectul “Reabilitarea centrului istoric al municipiului Brăila” (Phare 2004-2006. Coeziune economico-socială. Componenta – Proiecte mari de infrastructură regională).

Camelia Hristian, Şef Serviciu Relaţii Publice
Cornel Smeu, Referent Relaţii Publice